در این وبلاگ خاطرات و مشاهدات من از زندگی در آمریکا نوشته شده است
برای اینکه به آمریکا سفر کنید باید اول ویزا بگیرید! (هنر کردی اینو که همه میدونن)

انواع ویزای آمریکا عبارت است از ویزای تحصیلی که با در دست داشتن مدارک پذیرش از یک دانشگاه می تونید اونو بگیرید- ویزار توریستی که می تونید بدون هیچ مدرکی برای گرفتن اون اقدام کنید- ویزای کار که باید اینجا یه کاری پیدا کنید و بر اساس اون ویزا بگیرید و برخی انواع دیگر گه خیلی رایج نیست.

آمریکا یه برنامه ای به نام لاتاری هم داره که سالی یکبار برگزار میشه و کسایی که دوست دارن شهروند امریکا بشن توش شرکت کرده و اگه برنده شدن با طی کردن مراحل اول گرین کارت و بعدش هم تبعیتشون درست میشه (این بهترین روشه اگه آدم خوش شانسی باشین)

حالا فرض کنین که تصمیم گرفتین و مدارکتون رو بر اساس یکی از روشهایی که گفتم آماده کردین چطور میشه به امریکا اومد؟

چون امریکا توی ایران سفارت خونه نداره شما باید از طریق یکی از کشورهای امارات- ترکیه یا قبرس اقدام کنید. اول از طریق سایت این سفارت خونه ها یه وقت مصاحبه میگیرید و بعد وقتش که رسید به کشور مورد نظر مسافرت می کنین. روز مصاحبه باید تمامی مدارک رو همراهتون داشته باشین.

فرض کنید که آدم خوش شانسی هستین و بار اول مصاحبه کننده از قیافتون خوشش اومد و طلبه شده که بهتون ویزا بده. یه برگه زرد رنگ میده دستتون می گه یه سری سوالا رو تکمیل کن و برامون میل کن. از طریق سایت بهت خبر میدیم. یعنی مرحله اول رو رد کردی و باید FBI Check بشی. این مرحله برای ایرانیها حدود 2- 3 ماه طول میشکه بعضی وقتا هم بیشتر. ولی برای کسایی که ویزای توریستی میخوان حتی شده که یک هفته ای هم اماده شده!

بر میگردی ایران و منتظر میشی. بعد از حدود ۲-۳ ماه نتیجه اش میاد معمولا اگه سری اول تایید شده باشی در این مرحله مشکلی نداری.

دوباره بار و بندیلت رو بر میداری و می ری کشوری که دفعه قبل رفتی برای مصاحبه! اینبار هم دوباره مصاحبه میشی و پاسپورتت رو ازت میگیرن و میگن که برات به همراه ویزا پست می کنن هتلت.

بعد از دو روز کاری ویزات برات ارسال میشه.

یعنی در خوشبینانه ترین حالت که هیچ مشکلی نداشته باشی باید دو بار سفر به یکی از کشورهایی که گفتم داشته باشی که ویزا بگیری. ممکنه (مرسومه) که ویزا هم بهت ندن که خوب یه توفیق اجباری شده ترکیه یا امارات رو ببینی!

یه نکته دیگه هم این که باید همه افرادی که قصد مسافرت دارن (حتی نوزاد)  زمان مصاحبه توی سفارت حضور داشته باشن!

و اما در مورد هزینه ها:

دو سفر به ترکیه (یا جاهای دیگه): هر سفر حدود ۵۰۰ هزار تومن حداقل خرج داره.

هزینه هایی که باید برای ویزا بدی: حدود ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومن

هزینه بلیط امریک: اگه به یه پرواز ارازن قیمت بیای و یه زمان خوب (که فصل مسافرت نباشه و گران نباشه) حدود ۱.۲ میلیون تومان.

اقامت مثلا یک ماهه در امریکا: اینجا دیگه بستگی به خودت داره که بخوای توی کارتن بخوابی یا تو هتل یا دوستی یا فامیلی داشته باشی که مهمونش شی. ولی اگه بخوای بری هتل باید شبی حدود ۱۰۰ دلار برای هتل بدی و حدود روزی ۱۰۰ دلار هم خرج کنی. (برای دو نفر زوج!)

بنابراین با حدود ۳ میلیون میشه اومد امریکا و بعد از پیاده شده از هواپیما دوباره برگشت و اگه هم بخوای بمونی که خوب با حدود ۶-۷ میلیون میشه حتی یک ماه خیلی خوب همه جا رو گشت. (برای دو نفر).

مسافرت به امریکا بصورت توریستی برای کسایی که می تونن هزینشو بدن خیلی می ارزه و به دوستایی که می تونن توصیه می کنم حتما این کار رو بکنن. خیلی از دوستان هستن که میرن دوبی. بد نیست همون موقعی که دوبی هستن یه وقت سفارت بگیرن و درخواست ویزای توریستتی بدن. معمولا به توریستا خوب ویزا میدن و زود هم ویزاشون آماده میشه.

سفر خوبی داشته باشین!

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ساعت 23:45  توسط مسافر- علی  |